MAKER X - VOLTURK TEKNOLOJİ SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

2013 yılında güneş enerjisi ile çalışan yarış arabası üretmek amacı ile farklı mühendislik dallarını bir araya getiren oluşum VolTurk. Projenin başarı ile sonuçlanmasının ardından 2014 senesinde 2 kişilik elektrikli araba imal edildi. 2015 senesinde VolTurk Teknoloji San.Tic.Ltd.Şti. ismi ile Ege Üniversitesi Teknokent içerisinde  ticarileşti.

Farklı malzemeleri aynı anda kullanabilen DLP 3 boyutlu yazıcılar üzerinde arge çalışmalarının ardından Sanayi bakanlığı arge desteği ile yerli metal 3 boyutlu yazıcı imalatı yapıldı. Kuyumculuk ve medikal sektörüne gümüş altın, krom kobalt ve titanyum 3 boyutlu malzemeler üretildi. Online ortamda 3 boyutlu baskı almaya olanak sağlayan 3dothis projesi hayata geçirildi.

Kosgeb arge inovasyon desteği ile sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik konularında yerli bir yazılım platformu oluşturmak amacı ile ardunya proje ortaya çıktı. Ardunya platformu sayesinde bir çok farklı kuruma mobil uygulama ve oyun yapıldı, marketlerde yerini aldı.

Eş zamanlı olarak makine imalat ve endüstriyel otomasyon konularında ilerleyen VolTurk , XPS fabrikası, ahşap kompozit fabrikası ve geri dönüşüm fabrikası kurulumu ve otomasyonu gerçekleştirdi. Bir çok farklı özellikte işlevsel makineler üretildi.

İzmir deki ifirmaların arge süreçlerine destek olmak adına danışmanlık hizmetlerine başlayıp, web,IOT, donanım,mekanik,test,mobil uygulama-oyun,yazılım alanlarında 1 sene içerisinde 20 nin üzerinde arge projesini tamamlayarak İzmir de katmadeğerli yerli üretimin arge destekçisi olmuştur.

Sektörde nitelik mühendis ihtiyacını çözmek amacı ile mühendislik öğrencilerine stajyer ve eğitim programı düzenlemiş ve 1 sene içerisinde 20 mühendislik son sınıf öğrencisini dahil etmiştir.20 kişinin tamamı sektörde öncü firmalarda arge bölümlerinde çalışmaya başlamıştır.

 Ege bölgesi genelinde ise 2000 kişiye HELLO 3D eğitimleri düzenlenmiş olup 3 boyutlu yazılar hakkında toplum farkındalığı oluşturulmuştur. Sonrasında diğer güncel teknolojiler ile teknoloji eğitimleri adı altında devam etmiştir.

2018 yıllarında eğitimlerin mühendislik öğrencilerinin yanında ilgi duyan ilk, ortaokul ve lise öğrencilerinin de seviyesine inidrgeyerek MAKER X eğitim programını başlatmıştır. Tamamen sektöre yönelik eğitmlerden oluşnan program ile 2 yaz okulu yaparak %90 üzeri başarı oranı yakalamıştır. Okul dönemi programı hazırlamış ve sayılı kontenjan ile başvuru önceliği esas alarak eğitim faaliyetlerine Maker X adı altında devam etmektedir.